פתאום לתדהמתי, הוא אמר משפט על החזה שלי

בדרך למשרד התיווך, בו אני עובדת, עצרתי כהרגלי לדרוש בשלומו של בעל הקיוסק השכונתי.

בדיוק הוא עמד מחוץ לחנויות שלנו עם החשמלאי שגם עובד באותו הרחוב. פתאום לתדהמתי ובנוכחות החשמלאי השכן הקיוסקניק אמר משפט על החזה שלי בקשר לגודל השדיים שלי, משהו בסגנון, איך החזה שלך כל כך גדול ויפה.

אני אשמה בזה שמרוב הלם אני לא זוכרת את המשפט המדויק שנאמר בהתלוצצות שלא היה מצחיק בכלל בייחוד שזה נאמר ליד אדם שלישי ואני הייתי בהלם, לבשתי בגדים צנועים ומכסים והוא נתן לי להרגיש שאני מחזיקה את גופי בצורה אולי פרובוקאטיבית ופשוט הלכתי משם קצת מזועזעת. החוויה המשיכה להתחלחל והשאיר לי טעם לא טוב. ניגשתי אליו ודרשתי התנצלות והוא התעלם אחר כך סימנתי לו לגשת אלי ללבן את העניין אחר שהוא הלבין לי את הפנים והשדיים וגופי בפרהסיה ושוב הוא התחמק.

בכנס מגדר בבר אילן נוכחתי לדעת שיש הכצעקתה שזה אתר לדווח בעילום שם מקרים כאלה. תהיתי מה הערך של פרקטיקה כזו אבל ההסבר של האתר היה עבורי מעין העלאת תודעה כי הבנתי שמה שקרה לי יש בו שם וזה קרוי הטרדת רחוב. המינוח הזה מאוד שחרר אותי והבטחתי לעצמי שאני אתן כאן למקרה גם מילים כדי שהאירוע לא יישאר שקוף.

אחרי הכנס פניתי לחשמלאי בביקורת מדוע הוא שתק ולא עמד לצידי והוא אמר לי שפעם ילד אמר למשהו בקניון שנפל לו הארנק והוא קיבל סכין בבטן ולכן הוא לא מתערב ושותק. אני השבתי שהוא עם הסכמתו שבשתיקה, שותף לפשע. הקיוסניק נגש אלי עם כוס מיץ מלוכלך אולי בלי כוונה היה איזה קליפת בוטנים בתוך הכוס או משהו כזה לספסל בו ישבתי לאחר מספר שבועות ולא שתיתי ממנו. הוא בא והתנצל ואמר שלא התכוון לפגוע בי ושאני כמו אחותי.

השאלה שלי היא האם לאחותו הוא אומר הערות סקסיסטיות על גופה בקונוטציה מינית ו/או מחמיאה ו/או מתלוצצת? זאת שאלתי שנשארה פתוחה.

מה שהכי הפריע שהוא אמר את האמירה ליד אדם זר שאני בקושי מכירה שעובד ברחוב.

בסך הכל אולי רצה להחמיא לי אבל אני הרגשתי פגיעה ותודה על האפשרות לשתף את זה כאן. הכצעקתה – האם כל הענין הוא באמת כצעקתי או שכן או שלא העיקר שיש פורום לבטא את זה בשם ובמילים. תודה

ולבסוף שיתפתי את כתיבת הדיווח הזה עם איש מקורב לשנינו והוא כעס על המעשה שאני שולחת את זה לאתר כי זו הוצאת דיבה מבחינתו וחלק מרדיפה פמיניסטית אנטי גברים. הוא התעצבן שאני לא זוכרת את הנאמר במדויק ובסך הכל בא להשכין שלום בינינו ותפסתי את ההזדמנות ישר לגשת לכתיבה זו למרות שזה קרה לפני כחודש. הוא התחיל לשפוט אותי, לומר לי את דעתו וכוונתו הטובה של בעל הקיוסק למרות שלא היה שם. אז בסוף הביקורת שלו כלפי הכתיבה הזו גרם לו לערער על רצונו להיות בכלל איתי בקשר. כל זה מוכיח שיש חשיבות לאתר והעלאת הנעשה והנחווה לדיון הציבורי.

נשלח על ידי רימונה

Author:

8 Responses

Author comments are in a darker gray color for you to easily identify the posts author in the comments

 1. יערה says:

  רימונה, תודה ששיתפת! אני קוראת הרבה באתר וכמעט אף פעם לא מגיבה, אבל רציתי להגיד לך שאת אמיצה מאוד, ותודה שוב.

  • רימונה says:

   תודה יערה. ואם הדיווח נתן רק לך השראה דיינו!!! ואם זהית אומץ בי (שלא הייתי מודעת לו–לא אז ולא עכשיו לגבי הנושא והתקרית) סימן שיש גם אומץ בך! :) חזקי ואמצי ובו בזמן חשוב שנרפה ונתרכך :)

 2. ג says:

  את אומרת כאן כמה דברים חשובים ואני רוצה להתיחס לכל אחד בנפרד אבל קודם כל, כל הכבוד לך, זה לא פשוט לספר כאלו דברים וזה בטח לא פשוט לחזור ולהעמיד אדם על טעותו כמו שעשית עם המוכר – את אמיצה!

  כמו שאמרת בעצמך, האם לאחותו הוא יחלק מחמאות כאלו? ולמה לך כן ולאחותו לא? ברור שהוא יודע שמה שהוא אמר לא במקום ואולי אף יפגע בך ולכן זה לא בסדר, לכן הוא אשם ולא את. הוא הרי שולט במעשיו ובוחר מה להגיד.

  בנוגע למקורב אליך, לי אישית לא ברור מה רדיפה בנושא, לך קרה מקרה לא נעים, דברים כאלו קורים כל יום. איך זו הוצאת דיבה (הרי לא פרסמת את שמו או כתובתו), לשתף שנפגעת? זו לא רדיפה – את זו שנפגעת! את זו שפניה הולבנו ברבים, לא הוא!

  אני מקווה שתחזרי לאתר, תבואי ותקראי מה כותבות אחרות ואחרים ויחד נוכל לקבל את העדויות זה של זו, שזה הכי חשוב, ובהמשך גם להתמודד.

 3. רימונה says:

  ג שלום. תודה על ההבהרות שלך. לא שאני רוצה להקטין את המקרה אבל לא היה כזה נורא אולי אבל בהרצאה של אשה מהאתר בכנס הכל צף לי ועם כבר יש כתובת ואוזן קשבת אני לא בעד להשאיר שום דבר בבטן. מה שהפריע לי לההחפצה של גופי דהינו האוביקטיפיקציה של שכנתו ברחוב שגם לקוחתו. מר ‘. עמד על כך שאם אתן לקיוסקניק את המכתב זה בסדר אבל ברגע שאני מעלה אותו לרשת זה הוצאת דיבר גם בעילןם שם. והשיחה על כוס תה בעת כתיבתי הפך להיות וויכוח סוער ומתסכל לשנינו. בינתי מסרתי העתק לחשמלאי ואני מתכוונת למסור העתק לקיוסניק ולא אחראית לתגובותם והמשך יחסיהם כלפי.

 4. gargar says:

  כל הכבוד. הרבה בני אדם שמוטרדים לא מגיבים. ולא רק שהגבת אלא אמרת למטריד בדיוק מה את חושבת והוא התנצל.

  המקורב עולה על העצבים! בלי להיות מומחה למשפטים לא נראה לי שאפשר לטעון שיש הוצאת דיבה אם לא מפרסמים את השם, מגוחך להאשים בן אדם על זה שהוא לא זוכר מה אמרו לו במדוייק, מה הוא יכול לעשות שהוא לא זוכר?
  אבל מה שהכי מעצבן זה הטענה ל”רדיפת גברים”. אם הייתי מעירה למכר שעד אותו יום הרגיש יחסית בטוח בסביבתי על הגודל של איבריו המוצנעים (אבל בכוונה טובה!) היתה מגיעה לי ביקורת. ביקורת זאת לא רדיפה.

  • רימונה says:

   גרגר שלום ותודה גם לך. אומנם הוטרדתי ברמה מסוימת והגבתי וקודם קפאתי אחר כך חוויתי זעם ואחרי כמה נסיונות כושלות אחרי הטראומה המיידי לעשות למטריד תוכחה נסגתי. רק בזכות כנס מגדר והיותי בוגרת תוכנית מגדר בבר אילן התוודאתי שקיים האתר הזה כאן וזה אפשר לי במה להביע את קולי. אני מודה שבהתחלה הרגשתי שהמיזם הב”ל הזה ברשת נראה לי בהתחלה כדבר ללא שיניים כי מה כבר יכול להיות התועלת להעלת אירוע סוביקטיבי ללא שמות לאיזה מקום אלמוני ברשת!? אבל כעת אני מוכרחה לציין שזה כלי מדהים ופרקטיקה מעצימה ויעילה מאוד :)
   1- הבאתי העתק לחשמלאי שלא הגיב ואין לי מושג אם קרה את הדיווח שהדפסתי לו
   2- הראתי את זה לאשה שהתלהבה ואז סיפרה לי על קצין שדחף לה יד בחזה באוטו במסגרת השרות הצבאי ש-א’ לעולם לא דיווחה או סיפרה
   והצעתי ל-א’ שלא מאוחר אף פעם והנה יש לה במה ולדעתי זה יכול להוות עבורה גם עכשיו סוג של הילינג.
   3- הראתי את הדו”ח המודפס לעוד שניים מהסביבת העבודה שלי ואחד חשב שזה מוגזם כי בסך הכל מה כבר היה אבל אני יודעת שכולם עכשיו מכבדים אותי יותר ולא יזלזלו בי כי לא אשתוק! :)
   4- המקורב גם כנראה מזועזע מהתעוזה שלי הוא אדם לא פוליטי ולא ציבורי וקשה לא להכיל את הפעולה הישירה שלי אבל יש לא בחירה אם הוא רוצה לקבל אותי ודרכי או שלא. בכל מקרה האי-הסכמה בערוץ הזה לא שיכנע אותי שהדרך הזאת פסולה, להפך.
   5- ולבסוף אחרי שבעל הקיוסק קיבל ישירות ממני תדפיס הדו”ח עם התגובות שלכן, כעבור יומיים הוא נגש אלי והושיט לי חצי מהסנדביץ’ שלו וכמה עגבניות. לפני שהסכמתי לקחת את זה מידו שאלתי האם הוא קרא את הכל והוא השיב בחיוב. הבוקר נהנתי מהארוחה הטעימה הזאת וכך מעז יצא מתוק. תודה רבה לכן אחיותיי היקרות. מבטיחה בלי נדר, לכנס לכאן שוב לחזק אחרות כאשר אני מגיבה ולא מהצד של המדווחת, שלכן…רימונה 3>

 5. נועה says:

  אולי כדאי לעדכן את המעורבים בכמה עובדות:
  1. הוצאת דיבה זה כשמספרים משהו שקרי ורע על מישהו, לא כשמספרים את האמת.
  2. הטרדה מינית זה לא רק מגע, זה גם להעיר הערות מיניות.
  כל הכבוד לך שפרסמת, ושיקפצו לך כל הדרעקים שחושבים שאת מגזימה. שיקראו קצת כאן וישכילו.

 6. רימונה says:

  נועה תודה גם לך. אתן נותנות לגיטימציה ופיידבאק טובים לבחירתי לדווח על אמירה עקראית. אדם אחר היה אומר שאני עושה מזבוב , פיל. תודה על התמיכה והפרגון ועזרתן לי מאוד בחינת ההתנהלות שלי עם החוויה המכווצת. הדרך היחידה שאני אוכל לגמול תודה היא על ידי כניסתי לפוסטים אחרים ועידוד מדווחות אחרות וכך נתמוך, אומנם וורטואלית, אחת לשניה, לחיי עוצמה הנשית וכבוד העצמית שלנו. רימונה

Leave a Reply

Notify me of followup comments via e-mail. You can also subscribe without commenting.

Powered by WordPress