מכתב פתוח: התנהגות במרחב הציבורי

“וואי וואי, מה הייתי עושה לך!”

(צעקה ברחוב, היום)

אל: הבחור במכונית הירוקה. או זה שיושב בקבינה של המשאית. או נשען על הברזלים עם חברים שלו. או סתם מעשן סיגריה בכיכר ציון. או מחכה עם הקטנוע ברמזור או סתם מעמיס ארגזים בפינת הרחוב.

מאת: בוהן סגולה, אבל יש סיכוי שאני מדברת בשם עוד כמה נשים.

הנדון: מכתב פתוח- התנהגות במרחב הציבורי

אני שואלת את עצמי אם אתה יכול להבין את זה. את ההרגשה הזו, את הכיווץ הבלתי רצוני כל פעם שאני שומעת משאית מתנשפת מאחורי, כשמכונית מאיטה כשאני הולכת ברחוב או אפילו סתם מחכה לחברה שתגיע ליד המשביר. אני אפילו לא מדברת על שעות החשיכה (ותודה לשעון חורף) שאז תחושת הסכנה או המגננה מכפילה את עצמה. סתם יום של חול, אתה יודע מה, אפילו חול המועד.

מה עובר לך בראש כשאתה מחליט לצעוק (וזה תמיד לצעוק, כי אם רק אני ואתה שמענו את זה, האם זה באמת קרה?) את דעתך הפרטנית על האיברים שלי באינטימיות אינטנסיבית שאני אפילו לא חולקת עם הגניקולוג שלי? אני לא חושבת שאתה מנסה לפגוע, או להשפיל. חבר טוב הסביר לי פעם שזו פשוט מחמאה. הדרך שלך להעניק לי נקודות חיוביות במאזן הדימוי העצמי. הרי אם אני לא רוצה שתגיד לי כמה אני סקסית למה אני לובשת חולצה כל כך צמודה או חצאית או אפילו, אתה יושב? מעיל פוך! הרי אם זה היה ההיפך, מבחינתך, זו האימ-אמא של המחמאות. רק תאר לך את הסיטואציה, אתה בדיוק יוצא מישיבה בפאב החביב עליך, עם החברים החביבים עליך ואז מכונית מלאה בנשים עוברת לידך וצורחת “גבר, איזה תחת! הייתי טוחנת אותך עד שלא היית יכול לעמוד!!”. באותו הרגע היית מתקשר לחברים שהשארת בפאב ומעדכן אותם איך כל השעות בחדר כושר סוף-סוף מתחילות להשתלם, כי הנה, אתה קוצר את הפירות. כרגע עבר אוטו מלא בנות שהצהיר באמצע הרחוב בכמה תנוחות הוא היה מוכן לעשות אותך ואיך היית נהנה מזה. יותר טוב ממדליה.

אבל רגע, זה קרה לך פעם? מישהי אמרה לך פעם משהו כזה? הצהירה הצהרות בוטות על איך נראית הבליטה שלך במכנסיים מבלי שאתה מכיר אותה? צפרה לך מרכב חולף ובדיוק שהשיגה את תשומת ליבך מיצמצה לך עם השפתיים? ליקקה אותן? התייחסה לאברים הכי אינטימיים שלך כאילו הם בבעלותה? באה אליך בהצעות מפורטות וכללה גם את אמא-אבא-אחותך בעניין? הלכה ברחוב כאילו הוא שייך לסבא שלה ואתה אורח ברשותה? לא? מפתיע.

בוא אני אגלה לך סוד. זה לא מחמיא לנו. זה מפחיד אותנו. זה גורם לנו להרגיש נורא. ומגעיל. ודוחה. החפצת גוף האישה? אובייקט מיני? איזה, מזמן עברנו את זה. תחשוב על החדירה הכי מגעילה שאתה יכול לבצע לפרטיות של מישהי בלי לתת לה שום אפשרות להתגונן. זה אונס לאור יום מבלי שיצאת אפילו מהאוטו. בעצם, רוב הסיכויים שאתה אפילו לא האטת את המכונית. פשוט נסעת במהירות, זרקת את ההערה שלך והמשכת הלאה לקורבן הבא.

כן, אתה בשורה האחרונה. מה? המילה קורבן מקוממת אותך? אונס? אם אני לא מגזימה קצת? שכבר אי אפשר להחמיא לנו כי כל דבר הוא הטרדה מינית? אתה יכול לשבת. יש לי עוד כמה תובנות בשבילך.

אל”ף. זו וואחד הטרדה מינית. כל התייחסות מבזה או משפילה המופנת לאדם ביחס למינו או מיניותו היא הטרדה מינית על פי חוקי מדינת ישראל. אבל לכי תתלונני על כל אידיוט שהפנה לעברך קולות מציצה, עשה תנועות גסות עם הידיים כשהוא מצביע על הגוף שלך, צעק לך בדיוק מה הוא הולך לעשות לך, לאמא שלך ולאחותך, שרק לך כמו לכלב, החווה אצבעות מהצד השני של הרחוב לעבר החזה שלך או סתם שיפשף את איבר מינו כדי להדגים לך במה תזכי, אם רק תעתרי. לכי תסתובבי עם שוטר צמוד, נציג משמר אזרחי ועורך דין. מצד שני, כשאת עם הולכת עם גבר ברחוב, עניין ההצקות יורד באלפי אחוזים. עניין של כבוד בסיסי עבורכם, לא?

בי”ת. אנחנו מרגישות חשופות שם. ומ-פ-ח-ד-ו-ת. מפחדות לצאת לבד, לצעוד לבד. רובנו משתדלות להדחיק את האפשרות הזו, שמישהו יפגע בנו, כי אז לא נצא לעולם מהבית או שנתחיל להתארגן על חיג’אבים מחו”ל. אבל ההרגשה הזו קיימת כל הזמן. כל יום. כל היום. אין לזה חוקים. כמו ענן אפור שמלווה אותך, אבל את לא תמיד מבחינה בו. לא משנה מה תלבשי, בת כמה תהיי או כמה תתאפרי. הרי נהג משאית שנוסע במהירות של 90 קמ”ש לא מסוגל להבחין אם שמת שחור בעיניים או ששוב לא ישנת בגלל מועד ב’ לחדו”א. אבל הוא כן יכול לצפור מאחורייך ולצעוק לך משהו סוטה בכניסה לבגין. תאר לך להסתובב כל הזמן בהרגשה שכל אידיוט יכול לבוא ולהעיר משהו, או חמור יותר – לגעת. ומה כבר המרחק בין הערה מגעילה לליטוף לא רצוני?

גימ”ל. אתה בטח מציע לענות לו. לעמוד מולו. או להצטייד בגז מדמיע או שוקר חשמלי. הבא להשפילך, הקדם לחשמלו? אז גז מדמיע לא אקטואלי כי רוב ההערות האלו הן “הער-וברח”. רובכם המוחלט לא נשאר לשמוע איך אנחנו מגיבות או יוצר מגע מספיק קרוב בשביל שנוכל לחשמל אותכם. אני מודה, הייתה תקופה שניסיתי לענות. אצבע משולשת לנהגים החצופים, הערות על תסביך פין קטן מידי כלפי אלו שתיארו לי בציוריות משהו איך היו הופכים אותי לאישה הרבה יותר מאושרת. כל מי שהעז לפתוח עלי פה או עין עניתי לו. זה לא עזר. על כל בחור שהשתקתי (ולשמחתי היו הרבה שברגע ששמעו תגובה תקיפה קיפלו את הזנב ועברו לבחורה הבאה בתור) הופיעו עוד חמישה. שלא לדבר על הפחד שיהיה איזה אחד שיחליט שעניתי לו יותר מידי בחוצפה ויחצה את הכביש כדי להראות לי באבי-אביו מה הוא חושב על התשובה שלי.

דל”ת. “אז תתעלמי” אתה בטח מציע. אנחנו רגילות להתעלם מכל כך הרבה דברים. הכלים המלוכלים בכיור, ריח רע מהפה, העדר סיפוק מיני. האמת, כשאני עם האייפוד, אני לא שומעת אתכם. אם אני מורידה את משקפי הראייה אני גם לא רואה אתכם (ועולה על אוטובוסים לא נכונים, אבל זה סיפור אחר). במקרי חירום אני גם מסוגלת להתקשר לחברה ולשוחח איתה בחשיבות עד לתחנה רק כדי לקבל לגיטימציה להתעלם ממכם. אבל לעזאזל – למה לחיות בתוך בועה מרצון בגללכם? ולא משנה כמה לילי אלן צורחת לי באוזניות, קולות נשיקה אפשר לשמוע מעבר לכל ווליום, במיוחד שהם עוברים סנטימטר ליד האוזן שלך.

ה”א – מבחן התוצאה. מעולם, אבל מעולם, לא נתקלתי בוידוי של בחורה בסגנון: “הוא עבר לידי ואמר לי שהפטמות שלי עושות לו חשק. מאותו רגע ידעתי שזו אהבת אמת, שאני רוצה ללדת את שלושת ילדיו ולסעוד את אמו החולה בביתנו המשותף”. זה לא עושה לנו את זה. לא מחמיא, לא מפרגן, לא אקט חיזור לגיטימי. גם לקרוא לנו “כוסית” לא ממש מרעיד לנו את השחלות בכיוון החיובי. אם אתה עובר ברחוב ורוצה את תשומת הלב של בחורה יפה – תחשוב על דרכים יותר יצירתיות מ”תנובה, עם ציצים כמו שלך הייתי פותח מחלבה” (אמיתי לגמרי, אפילו אני לא יכולה להמציא משפט כזה). ואם סתם מתחשק לך לפזר את האבחנות שלך על המין הנשי בזמן נסיעה ברכב השטח המגוחך שלך – עדיף שתתאפק ותשמור את זה לעצמך. כמו שאבא שלך היה צריך לעשות לפני שהוא הכניס את אמא שלך להריון.

תחשוב על זה בפעם הבאה כשנתראה ברחוב.

תודה מראש,

בוהן סגולה.

התגובה של ל "

 1. באמת כתוב היטב.
  חבל רק שרוב המטרידים נטולי אמפתיה בסיסית כדי להבין את הכתוב מעלה, אחרת מלכתחילה הם היו נמנעים מכך.

 2. למה לא ליזום הצעת חוק נגד הטרדות מיניות ברחוב? החוק הכללי נגד הטרדות מיניות אינו עוזר. נראה לי שזה דווקא המקרה שבו חקיקה יכולה לקבוע נורמה. החקיקה מצהירה: זה לא בסדר, זה גם לא חוקי (עוד לפני דבר שיקולי האכיפה) . נראה לי שעצם החקיקה והפרסום של חוק כזה ירתיע רבים ויאפשר מרחב ציבורי נקי (יותר) עבורינו הנשים. וזה צריך להיות הדגש: מרחב ציבורי נקי מהטרדות.
  נשים כביכול קיבלו זכויות רבות, אך זכויותינו, כבוד האדם שלנו- עדין נרמס במרחב הציבורי, זה שאנו כביכול שוות זכות בו. הגיע הזמן לעשות ניקיון.
  לשם כך, יש לטעמי לגייס גברים, לא להציבם רק כ”בעיה” אלא גם כחלק מהפתרון.

  1. החוק הקיים מכסה את רוב ההטרדות המיניות בשטחים הציבוריים. אני חושבת שהבעיה אינה שהחוק הכללי כנגד הטרדות מיניות אינו עוזר, אלא שרבים – ורבות – אינם מודעים לו, ולכן גם האכיפה מינימלית. מישהו אונן בציבור? עוד לפני כניסת החוק, הוא עבר עברה. מישהו קרא לעברך קריאה משפילה, או התחכך בך אחרי שאמרת לו להפסיק? אחרי כניסת החוק נגד הטרדה מינית, הוא פשע. משום מה, החוק הזה מוכר יותר בתור “החוק שמונע מגברים להתחיל עם נשים”, במקום שיעשה בו השימוש הנכון, למרחב ציבורי נקי מהטרדות.

   גברים, כמובן, הם חלק מהפתרון. הרי לא מטרידים אותנו כל הזמן, והרי לרובנו יש את הגברים בחיינו שמכבדים אותנו. הגיע הזמן שהמסר, והחוק, יחלחלו לכולם: גם אנשי הלהטב”ק ונשים הם בני אדם, ולא נוותר על כבודנו.

 3. לגבי ג’ –
  כדאי לציין ששימוש בגז מדמיע / שוקר בהקשר שתואר ייחשב כתקיפה פלילית של האישה את הגבר.
  גז מדמיע הוא נשק, כמו סכין, וההתייחסות החוקית אליו בהתאם.

 4. איך ניסחת כל כך יפה את מה שאני חושבת כל הזמן! אני בטוחה שאשתמש במכתב המופלא הזה (לצערי) עוד פעמים רבות.
  הרבה נשים/גברים לא מבינות כשאני משתמשת במילה “טרור” או “אונס יום יום” וחושבות שמדובר בהפרזה, לכן מחמם את הלב שיש עוד מישהי שרואה את זה כך.
  אני מסכימה עם “נפש מזרחית” שהחוק במתכונתו הנוכחית לא מספק. ברור שמה שיש עכשיו דל/צר מדי לטפל בתופעה ביד הקשה הראויה לה. רעיון מעניין לחוקק חוק נפרד.

 5. ניסוח מעולה.
  מסכימה עם מרים.
  המכתב הזה באמת הכרחי, רוב המטרידים אפילו לא מעלים בדעתם שהם פוגעים.

 6. ואוו, כל הכבוד על הניסוח!
  הפוסט הזה כתוב נכון, שנון וחד, אבל אני חושבת שבתור גבר, עדיין הייתי חושבת שמדובר במחמאות. אני חושבת שהם באמת ובתמים לא מסוגלים להבין כמה מפחיד זה ללכת לבד וכמה מגעיל זה לשמוע יציאות כאלו ברחוב. זו סוג של בורות שהיא גם אושר, כמו אי היכולת לתפוס מה זה דכאון קליני, ואיך זה בדיוק שונה מסתם יום מבאס, אבל בניגוד לדיכאון, אני דווקא כן מאחלת לחלק מהגברים שאני קוראת עליהם כאן, שיבינו איך זה מרגיש.

 7. אני חושב שמחמאה (או המחשבה שיכול לצאת לו מזה משהו) זה רק חלק אחד ממה שעובד פה עבור אותם גברים, לכן, עם כל היופי והחשיבות של המאמר הזה, להבהיר להם שזה לא מחמאה רחוק מלהספיק.
  אני חושב שגברים רבים מטרידים מינית כדרך להפגנת גבריותם ומיניותם באופן כללי, לא ספציפית כלפי אותה אישה, כלומר חלק ממה שחשוב זה עצם האמירה, והקורבן שלה פחות משנה. מותר לי כי בא לי, אני גבר, ראו אותי שואג, כמו שאומרים האמריקאים.
  אבל בעיקר אני חושב, שהרבה לפני מחמאה או ביטוי גבריות, כל גבר שמטריד מינית עושה זאת מתוך שנאת נשים. אני לא מאמין שיש גבר שמכבד נשים באופן כללי (ולא רק נשים קרובות אליו, כי חייבים, כי הן נושאות הכבוד שלו, או כי אותן הוא מעריך) שיתנהג ככה. באופן אירוני, מאמר כזה, ונשים מודעות וביקורתיות באופן כללי, רק יעלו לו את הסעיף עוד יותר.

  ה”יופי” של זה הוא שאותו נאלח לא צריך לבחור מראש באפקט הרצוי. הוא מבצע אקט מילולי שיכול להיות בעל מספר תוצאות, חלקן אפילו סותרות, והתוצאה של האקט יכולה להיות מורכבת ומגוונת בו זמנית. באותה הזדמנות שאולי מתחילים עם מישהי ואולי “יוצאים גבר” באופן כללי יש פה גם הזדמנות להשפיל אישה, להעמיד אותה במקומה, וכנגזרת את הנשים כולן.

  אולי מה שאני אומר פה יכול לעזור גם בהתמודדות עם ההטרדות הללו, כי זה מדגיש את הצדדים הלא אישיים שבהטרדה. אני מבין שהטרדה כזאת מרגישה לרוב מאוד אישית וזה חלק גדול מהגורם לפגיעה, התחושה שאת מטרה מבודדת, שמישהו תוקפני שם עינו עליך ופועל, אבל אולי זה עוזר לחשוב על האספקטים הלא אישיים של ההטרדה, על איך מבחינתו את סתם אובייקט אקראי לביטוי של שנאה או סתם הזדמנות לאוורר מטאפורית את איברי המין שלו. לא שיש משהו נעים במחשבות הללו, אבל אולי זה עוזר להקטין את תחושת האיום האישית.

 8. לנויצ’ו –
  אחת החוויות היותר משחררות ועצובות בחיי היתה אירוע שבו הבנתי שגברים ונשים חווים את העולם בצורה שונה. וכל עוד גברים לא יבינו שנשים חיות מציאות אחרת, מעצם היותן נשים, שום דבר לא ישתנה, ורמת הדיון תשאר ב”הפמיניסטיות שונאות הגברים שוב לקחו לנו את הכיף בחיים”.
  ולגבי העובדה שרוב המטרידים לא מודעים לכך שהם פוגעים – לצערי אני חושבת שלחלקם זה לא משנה. הם רואים זאת כזכותם כגברים, במערך היחסים בין גברים לנשים. לגבי אחרים, כשמעמתים אותם עם העובדה שזה פוגע, אם לרוב מסרבים לקבל זאת, ומסבירים למה נשים בעצם באמת נהנות מזה.

 9. אלברט, תגובה מעולה. עזרת והסברת מה שלא הצלחתי בדיוק להסביר לעצמי במלים, במיוחד ה”ראו אותי שואג”. זו תגובה ששוה להפוך אותה כאן לפוסט בפני עצמו.

 10. פוסט מצוין! תודה על הניסוח המשובח.

  מהתגובה של אלברט, המשפט “סתם אובייקט אקראי לביטוי של שנאה או סתם הזדמנות לאוורר מטאפורית את איברי המין שלו” מהדהד אצלי, מבטא דברים שחשבתי הרבה זמן…

 11. אני בהלם שיש בבונים שמדברים ככה…
  תנובה?!
  אני עכשיו מבין למה המצב האוטומטית של נשים זה להסתגר ולהתגונן אם מישהו בא לדבר איתן

 12. הפוסט באמת נהדר.
  דבר אחד קטנטן הפריע לי בניסוח של הסעיף האחרון, ואני מניחה שאפילו לא התכוונת לזה: כאילו שכל אישה, מהותנית, רוצה אהבת אמת, בית, ילדים וכירבולים, וכל גבר, מהותנית, רוצה המון המון מין כמה שיותר ועם כמה שיותר נשים. הרי לימדו אותנו שמפתח שפותח את כל המנעולים הוא מפתח מאסטר, אבל מנעול שכל מפתח פותח אותו הוא חרא של מנעול, נכון?
  נראה לי שכולנו כאן מספיק חכמות בשביל להבין שהתפיסה הזאת היא ניסיון להפוך את ההנאה של נשים ממין לבלתי לגיטימית, כדי לחזק את המערכת הפטריאכלית.
  לגיטימי לשכב רק עם אהוב/ת ליבך שאיתה/ו תבני בית לתפארת, אבל לגיטימי גם לשכב עם סתם א/נשים שמוצאות/ים חן בעינייך, בלי פרחים ופרפרים, ואפילו להנות מזה.

 13. בוהן סגולה,
  חד ביותר. ניסוח מעולה.

  אלברט,
  תודה רבה על ההבהרה. למרבה הצער, הידיעה הזו לא תמיד עוזרת.
  השאלה היא, איך נכון להגיב. התגובה המתבקשת, כמו שאני רואה את זה, היא להוריד לו את האגו: “יצאת כזה קטן!”, “יצאת אפס!” או “יצאת קטן כמו הזין שלך”. כמובן, אני יודעת נינגיצו, כך שאם הוא ינסה לאיים עליי פיזית אדע לטפל בו. אבל רוב הנשים כנראה תפחדנה להגיב.

  בדיוק מסיבה זו, אני חושבת שצריך להקים סדנאות אסרטיביות לנשים. למלא אותן בבטחון עצמי, ללמד אותן לענות לחולירות. וכן, גם ללמד אותן להתמודד פיזית במקרה הצורך. לדעתי, ככל שיותר נשים תלמדנה להיות אסרטיביות, כך ימעטו מקרים כגון אלה. כי בשלב מסוים, המטרידים יבינו כמה זה מוציא אותם קטנים.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *