“האיש שהתיישב לידך נוהג לגעת בבנות תוך כדי הנסיעה”

אני מתגוררת בירושלים, ובקיץ האחרון בחופשה מהלימודים לקחתי על עצמי עבודה בתל אביב למשך חודש. לא העתקתי את מגוריי למרכז, ולכן ביליתי בחודש הזה זמן רב בנסיעות אוטובוס על קו תל אביב-ירושלים.
יום אחד, בשעת אחרי צהריים של יום חמישי, עליתי לקו 480 ממסוף ארלוזורוב בכיוון ירושלים. האוטובוס היה ריק והתמלא די במהירות, כיאה ליום חמישי אחרי הצהריים, בחיילים וחיילות.
התיישבתי לבד, ליד החלון, תקעתי את האוזניות באזניים ותכננתי להירדם. הייתי מאד עייפה אחרי משמרת של 14 שעות כמעט. על האוטובוס עלה איש מזיע בחום אוגוסט הכבד. התפללתי שלא ישב לידי. האיש עמד במעבר, סקר את היושבים והיושבות באוטובוס, ולמרות שהיו בספסלים הסמוכים לי שלושה חיילים שישבו לבד, בחר להתיישב דווקא לידי. הבחירה הזו גרמה לי סטרס רב ועוד לפני שהוא סיים להתיישב ולהתארגן חשבתי אם זה יהיה מעליב כלפיו אם פשוט אקום ואחפש לי מקום ישיבה אחר.
בעוד אני מחשבת את אפשרויות הפעולה שלי, נגעה בכתפי מאחור יד בחוזקה. ממש נבהלתי מהמגע הלא צפוי והסתובבתי בחדות אחורה. במעבר עמד איש מבוגר, עשה לי סימן של “ששש” עם האצבע המורה על השפתיים, והראה לי את מסך הפלאפון שלו שבו הייתה כתובה הודעת סמס בזו הלשון: “אני מהביטחון של אגד. האיש שהתיישב לידך נוהג לגעת בבנות תוך כדי הנסיעה. אני ממליץ לך לעבור מקום”.
כמובן שמרוב הלם קמתי, אספתי במהירות האור את התיקים שלי ועברתי לשבת ליד חיילת, בספסל האחורי. האיש שהעביר אותי מקום המשיך לעמוד במעבר עד אשר עלה לאוטובוס חייל והתיישב ליד המטריד. רק אז ירד מהאוטובוס.
החוויה האיומה הזו לא עזבה אותי בימים הבאים. תכננתי להתקשר לדובר אגד ולשאול אותו האם יכול להיות שעל האוטובוסים שלהם עולה באופן קבוע מטרידן והם לא פונים למשטרה, תכננתי לפנות לכלבוטק, לאורלי וגיא, לטלי ליפקין שחק… אבל לא עשיתי כלום. הייתי המומה מכדי לפעול.

נשלח על-ידי נעמה

התגובה של ל "

 1. הערת המערכת: הגיע אלינו דיווח נוסף עם פרטים זהים שהתרחש בתחנה המרכזית י-ם. אם נשים נוספות מזהות את המטריד או את הסיטואציה, אנו מזמינות אתכן לפנות אלינו כדי שנוכל לנסות ולהביא לשינוי.

 2. לא פלא שהדיוח נראה מוכר, כבר פירסמתן דיווח כמעט זהה לזה…

  נקווה שהאדם הזה יועבר לטיפול הרשויות כמה שיותר מהר.

  אגד פשוט שמים פלסטר על המצב. ככה לא מטפלים בסיטואציה. הם מבצעים עבירה פלילית בעצמם(או לפחות ככה נדמה לי), אם הם יודעים על אדם שנוהג לעשות עבירה פלילית ואינם מדווחים למשטרה.

 3. הייתי נזהר מלטעון שאגד מבצעים עבירה פלילית. זהו פשע שקשה מאד להוכיח. להיפך, אם האיש הזה יגלה הוא עוד יכול לתבוע את אגד על הוצאת דיבה…

  1. אבל אגד הרי יודעים שהאיש הזה מטרידן.
   אז או שנשים התלוננו עליו או שאנשי הביטחון של אגד ראו אותו בעצמם מטריד.
   הרי עובדה שיש איש ביטחון שעולה על האוטובוס ומזהיר בנות לא לשבת לידו ולעבור מייד מקום, אני לא חושבת שהם היו עושים את זה סתם כך.

   אז למה אי אפשר להתלונן עליו בכל זאת?

  2. לתבוע תמיד אפשר,
   לנצח במשפט זה כבר סיפור אחר – בחוק לשון הרע יש כמה וכמה הגנות רלוונטיות למקרה כזה.
   יתרה מזאת, למרות שאיומים בתביעות לשון הרע מצד מי שנטען שמבצעים עבירות מין מאוד נפוצים – תביעות כאלה בפועל נדירות הרבה יותר. משום מה הטוענים לעלילת שווא בד”כ לא מתנדבים ליזום את ההליך המשפטי בו ידונו באמיתות הטענות…

  3. אני חשבתי שיש כזה חוק, שאם אדם יודע על עבירה שמתרחשת ולא מדווח עליה, הוא בעצמו עובר עבירה.

   בכל מקרה, תמיד יתכן שאגד דיווחו (או לפחות האחראי על תחנת האוטובוס), והמשטרה שלנו, כמו שהיא יודעת לעשות תמיד, לא עשתה דבר.

   1. בהקשר הפלילי – באופן מאוד מאוד מאוד כללי חובת דיווח על עבירות שכבר התבצעו (להבדיל מעתידות להתבצע) קיימת בעיקר ביחס לקורבנות קטינים.

    בהקשר של אגד אני זוכרת פס”ד אזרחי שעסק בשאלת האחריות למנוע עבירות שמבוצעות כלפי נוסעים בתחנות האוטובוס. במסגרת השיקולים שתוחמים את החובה במקרה שמתואר כאן – כשיודעים בדיוק איפה, מתי ומי מבצע את העבירה (לא תקיפה אקראית ובלתי צפויה) ואין עלויות גדולות למניעה – בהחלט יש מקום לדבר על חובה כלשהי.
    השאלה היא איזה חובה?
    מניעת העבירה מושגת בכך שמזהירים את הנשים,
    לצערנו מניעת בעיות שיוצרים גברים באמצעות הגבלת נשים היא לא פתרון מפתיע במציאות בה קיימים קווי מהדרין.

 4. איזה מפחיד!!!! מזל שאמרו לך לעבור ולא “זכית” לחוות את החוויה הלא נעימה הזו…

  אבל אני לא מבינה את אגד! הרי אם ידוע שיש מטרידן ויודעים מי זה- למה לא פונים למשטרה?! למה בתור חברה ציבורית וגדולה לא מעוניינים לדאוג לביטחונם של הנוסעים?
  פשוט בושה וחרפה.
  מעניין אם אפשר להתלונן על זה איפשהו.

 5. פחד.
  טוב שהוזהרת.
  הלוואי ואפשר יהיה לעשות משהו יעיל יותר מאשר לחסום את התופעה עם הודעות.

 6. אם הוא נכנס לתחנה המרכזית בירושלים המאבטחים בטח מזהים אותו ומישהו עוקב אחריו. אבל מה אם הוא חוזר בקו 480 מתל אביב? שם לא צריך לעבור מאבטחים בכניסה וקשה לי להאמין שהם שמים מעקב על התחנה…..

 7. באותה מידה מן הראוי שאגד יחששו מתביעות של נשים שהוטרדו אצלם, כשהם היו יכולים למנוע את זה. בכל מקרה, זה כזה סיפור ואן הלסינג הזוי ומגניב, מאד תמוה בעיני. לא השתכנעתי שהאדם ההוא מאגד בהכרח. אולי זה אדם שנוסע עם אותו מטרידן בקביעות (סתם כי הם נוסעים באותו אוטובוס), ראה אותו מתנהג ככה, והתחיל לפעול בהתאם. אני מכירה כמה אנשים שהיו עושים בדיוק את זה, ואפשרי שהם היו טוענים שהם מאגד כדי להרגיע. מצד שני, זה מעשה הזוי לא פחות.

 8. באמת נשמע הזוי. אבל התמיהה שלי היא אחרת – נשמע לי סביר לחלוטין שלאיש ביטחון של אגד יש סמכות להוריד נוסע מהאוטובוס, גם בכוח. אם הם היו עדים להטרדות שלו – למה לעזאזל לא ניגש אליו איש הביטחון באותו רגע, ובתיאום עם הנהג פשוט מוריד אותו מהאוטובוס ?
  (עדיף בתחנת המשטרה הקרובה).

 9. אם היה ידוע על מישהו שנוהג לגנוב מהתיקים של מי שיושב לידו, גם אז זה היה עובר ככה? הוא יכל היה להמשיך ליסוע ורק היו מתריעים את מי שמתיישב לידו?

  אז למה “לגנוב” נגיעות זה בסדר?

 10. דווקא מה שקומם אותי זו ההנחה שאת זו שצריכה לעבור מקום, כאילו מישהו מסתיר לך בקולנוע.. יתרה מכך, אם את לא עוברת, כאילו הסכמת לאפשרות שיטרידו אותך והאחריות עלייך.

 11. קרה לי כמעט בדיוק אותו הדבר!
  עליתי בתל אביב על קו 480 בארלוזורוב, האוטובוס היה מלא חוץ ממושב אחד ליד איזה ברנש.. התיישבתי ומייד הרגשתי כל מיני מבטים והגיע בחור (לא יודעת אם הוא שייך לאגד או לא) ואמר לי שמאוד כדאי לי לעבור – רק שהוא נתן לי להבין שאין לי יותר מידי בחירה פה. הבנתי מהמבט את המרומז וגם מהמבטים של כל היושבים מסביב. סה”כ די מביכה, הסיטואציה אבל קמתי מייד, לא רציתי לקחת סיכון. איזה אדון שקלט את מצוקתי הציע להתחלף איתי במקום וכך ישבתי ליד חיילת בנסיעה, והודיתי על כך מאוד בליבי. . .

 12. אתן יכולות לפרסם את התיאור של האיש הזה כדי שנדע להיזהר (גם נוסעת מדי פעם בקו 480)?

  1. אני זו שפרסמה את הדיווח הראשון. אני מקווה שזה בסדר לתת תיאור, אם כי לצערי אני לא זוכרת אותו מאוד טוב.
   מה שאני כן זוכרת הוא שהרגשתי שמשהו איתו מוזר עוד לפני שאמרו לי משהו. הוא נראה לא לגמרי “בסדר”, כמו שאומרים. אולי אפילו סוג מסויים של פיגור, אבל אני באמת לא מבינה בזה. הוא היה די שמן ונשא איתו כמה שקיות. אני יכולה רק לנחש שהכוונה הייתה להסתיר את עצמו באמצעותן.
   אגב, זו לא הפעם היחידה שהוטרדתי בקו 480. זו פשוט הייתה הפעם היחידה שבה קיבלתי אישור חיצוני על ידי איש ביטחון של אגד.
   כבר קרה שגברים התיישבו לידי ולאט לאט נצמדו יותר מדי ובסופו של דבר גם נגעו. כמובן שברגע שהערתי משהו הם הגיבו בסגנון “מי רוצה לגעת בך בכלל” וגרמו לי להרגיש כאילו הכל בראש שלי.

 13. כל הכבוד לאגד על העירנות. אני לא יודעת עד כמה ניתן לפעול נגד האיש במישור החוקי. גם אם יעצרו אותו, איזה עונש הוא כבר יקבל?
  מי יודע? אולי כבר פנו למשטרה, והמשטרה לא שיתפה פעולה, וזו הדרך שאנשי אגד מצאו כדי למנוע מהאיש להטריד בחורות תמימות?
  הרי כדי להעמידו לדין, יש לתפוס אותו על חם. ואז או שמניחים לבחורה תמימה להפגע ואז מקווים שהיא תסכים לשתף פעולה ולא להתלונן על כך שהניחו לה להפגע, או ששולחים שוטרת סמויה, ואז עורך הדין שלו יגיד שהיא פיתתה אותו או שידלה אותו. ובואו נגיד שבכל זאת הוא יוצא אשם במשפט, איזה עונש הוא כבר יקבל שימנע ממנו להפסיק לעשות את המעשים האלה? הרי גם אם ישלחו אותו לכלא לחודשיים, הוא יחזור לסורו ברגע שישתחרר.

  בהחלט יתכן שזו הדרך החוקית היחידה שעומדת בפני אגד כדי למנוע ממטרידנים ידועים לפגוע בבחורות. הלוואי שמשהו ישתנה במדינה הזו, ויהיו מוסדות טיפוליים מתאימים לאנשים האלה. הרי ברור שגם מחוץ לאוטובוס הוא מטריד.

 14. קראתי את הדיווח וזה נשמע לי פשוט מטורף… ההתנהלות של אגד באמת תמוהה בעיני.

  איזה מזל, כמו שכתבה לין, שהזהירו אותך ולא נאלצת לעבור איזו חוויה מאד לא נעימה.
  SH- תודה על התיאור. אני מעבירה הלאה, שכולן ידעו להיזהר.

 15. יש לדרוש מהמישטרה, שתפעל ביד קשה נגד אנשים כאלה ואל לאנשים, לעשות דין לעצמם.
  היתי פעם בצד השני וזה היה מאוד מעליב.
  בדרך מהקמפוס בהר הצופים, למעונות פגשתי מישהי ששאלה אותי אם אני רוצה שהי תלווה אותי והיסקמתי. חשוב לומר, שאני עיוור. טוב, אנו הולכים ואז בחור ניגש ושואל אותה, את רוצה שאני אלווה אותו, הוא יכול לשלוח לך ידיים.
  וזה היה מעליב ברמות, שאי אפשר לתאר.
  וחמור מכך היה בקמפוס באותם ימים בחור עיוור שאכן נהג לעשות זאת ולמרות שכולם ידעו, לא עשו לא כלום מבחינה משמעתית.
  הוא הריי עיוור. אבל הוא נודה חברתית, מקהילת העיוורים זה לא פתרון, דברים כאלה יש לברר בבתיי משפט ולא להשאיר אותם תלויים באוויר.
  בדרך כלל,השארת הדברים האלה בלי תיפול חוקי, פוגעת בחפים מפשע.

 16. לצערי, האיש המדובר והאיש אותו תיארה SH לא עונים לאותו תיאור.
  צוות האתר ביקש לא לפרסם פרטים מזהים על האיש, כדי לא להכתים ציבור שלם מקרב נוסעי האוטובוסים, ואני מקבלת את זה.
  מה שזה מלמד אותנו זה שיש לפחות יותר מאיש אחד כזה, וזה כבר הרבה יותר מדאיג ומבאס, כי זה מצביע גם על דפוס הפעולה של אגד בעניין. לאור הדיון שהתפתח פה בעניין התביעה/תלונה וכו’, אני באמת לא יודעת אם קדמו לכך צעדים אחרים מול אותו איש או לא, אבל זה לא משנה. אגד לא יכולה לקחת את החוק לידיה ומתוך רצון שלא “ללכלך” את שמה כחברה מסחרית, לנסות לפתור את הבעיות בכוחות עצמה. זה לא אחראי ומאד לא הוגן כלפי ציבור הנוסעים והנוסעות, וכמו בדוגמא שנתנה בטי לעיל לגבי גניבה באוטובוס, יש דברים שפשוט לא בסדר שהיא תתמודד אתם לבד.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *