על אודות

Hollaback היא תנועה עולמית אשר עושה שימוש בטכנולוגיה כדי לשים קץ להטרדות רחוב על רקע מיני ומגדרי. באמצעות דיווחים מחיי היום-יום, אנחנו כאן כדי לשבור את המיתוס לפיו צעקות, שריקות, שליחת ידיים וצורות אחרות של תקיפה מינית “קלה” הן נורמה חברתית ומחיר רגיל שעל נשים, וא/נשים מקהילת הלטהב”ק לשלם כאשר הן והם נמצאות במרחב ציבורי. ב-Hollaback אנחנו מאמינות ומאמינים כי יש לנשים את הזכות ללכת לכל מקום ולהרגיש בטוחות, ולא כמטרה נעה. כאן אנו יוצרים מרחב בטוח בו ניתן להגיב, לספר ולצעוק חזרה את כל הפשעים ה”קטנים” שלא מדווחים ביום-יום, ולתרום למודעות לגבי ההיקפים האמיתיים של הטרדות הרחוב בישראל.

מתלבטת או מתלבט האם לפרסם דיווח בהכצעקתה? יש כמה דברים שכדאי שתדעו:

  • כל דיווח בהכצעקתה מסייע לנו במטרת העל של האתר: מלחמה בהטרדות הרחוב.
  • הכצעקתה מציעה מקום בטוח למדווחות ומדווחים על מקרי הטרדה על רקע מיני או מגדרי במרחב הציבורי. העקרון המנחה: לאפשר למוטרדות או מוטרדים מקום בטוח, מעל הכל.
  • הכצעקתה מאפשרת פרסום אנונימי או בשם מלא, לבחירת המדווחת או המדווח. הכצעקתה מכירה במחיר האישי הכבד שעשוי להיות לחשיפה בשם מלא, ולכן מותירה את הבחירה לגבי אנונימיות בידי המדווחת או המדווח, תוך אמון מלא שכל אחת או אחד יודעים לעשות את הבחירה הנכונה עבורן.
  • הכצעקתה מקפידה על סינון ועריכה של הדיווחים והתגובות. כל דיווח עובר בדיקה כדי לוודא שאינו כולל תכנים פוגעניים, ועובר עריכה, במידת הצורך, בשיתוף עם המדווחת או המדווח ובאישורן המלא. התגובות באתר עוברות אישור פרטני על ידי צוות העורכות, כדי למנוע תגובות פוגעניות כלפי המדווחת או מדווח, כמו גם תגובות פוגעניות ככלל. תגובות החורגות ממדיניות התגובות המפורטת של הכצעקתה לא מפורסמות. במידת האפשר הן נערכות, בתיאום עם המגיב או המגיבה.
  • הכצעקתה כוללת גם פרוייקטים נוספים, מלבד הפרסום היומיומי של דיווחים. פרוייקט מדברות על זה מאפשר במה פתוחה לקוראות וקוראי האתר לדון באופן חופשי יותר על הנושאים הכאובים, הבעייתיים, או ה”אפורים”, הקשורים בנושאים בהם מטפל האתר. פרוייקט תחנה חדשה מרכז דיווחים על הטרדות בתחבורה ציבורית, מתוך ניסיון להפנות זרקור לחוויות הללו ואולי אף להביא לשיפור התנאים הפיזיים במקומות מועדים לסכנה, כגון תוספת תאורה בתחנות חשוכות. פרוייקט כל ההתחלות קשות מרכז לינקים לפוסטים בבלוגים אחרים שעוסקים בדרך הנכונה, לדעתם, להתחיל עם אנשים.
  • במסגרת שיתוף פעולה עם מרכזי הסיוע לנפגעות ונפגעי תקיפה מינית, מתפרסמים בהכצעקתה גם דיווחים על אלימות מינית בהקשרה הרחב, שאינם עוסקים ישירות בהטרדת רחוב. כלל המדווחות והמדווחים מוזמנות להעביר גם דיווחים כאלה, אם הם מרגישות שהמרחב הבטוח שהכצעקתה מספקת הוא המקום הנכון לפרסום הדיווח שלהן.
  • הכצעקתה היא השלוחה הישראלית של תנועת Hollaback! העולמית ומקיימת איתה שיתוף פעולה הדוק. במסגרת זו, מתפרסמים מעת לעת תכנים מתורגמים שנועדו ליצור גוף ידע בנושא הטרדות רחוב בשפה העברית, כגון המדריך לעוברי אורח כמו גם האינפוגרפיקה המסכמת חמש דרכים מהירות לפעולה. לפי הצורך, הכצעקתה מעבירה דיווחים לאתרי-האחות שלה ברחבי העולם, כאשר הם נוגעים להטרדות שהתרחשו במדינות אחרות, באישור המדווחת או מדווח.
  • הכצעקתה משתתפת במחקרים שונים אודות הטרדות רחוב והדרכים למניעתה. בין השאר, הכצעקתה משמשת כמושא למחקרים אקדמיים שונים בסוגיה, השתתפה בביצוע סקר לגבי אלימות מינית על ידי עיריית תל אביב, ונתונים סטטיסטיים שונים גם מועברים מעת לעת לארגון האם הבינלאומי Hollaback!. כל זאת, באישור ותיאום עם המדווחות והמדווחים, לפי הצורך.

מעל הכל, אנחנו כאן בשבילכן. יצרנו לאורך שלוש השנים האחרונות רשת ענפה של קשרים וידע שנועדו לסייע לך, המדווחת, או לך, עובר האורח, להכיר את תופעת ההטרדות במרחב הציבורי, להתמודד איתה באופן מיטבי, וכשהזמן נכון לכן ולכם, לדווח עליה.

מטרת העל של אתר הכצעקתה היא שלא נזדקק יותר לשירותי האתר, ונגיע ליום שבו נוכל כולנו ללכת ברחוב בבטחה. עד אז – דלתנו פתוחה.

אתר “הכצעקתה” הוקם במהלך קיץ 2010 כשלוחה הישראלית של Hollaback, לאחר תקיפה פיזית על רקע מגדרי שעברה אחת ממייסדות האתר.

תרגום: מאיה שוורצמן, ליאור בצר, וצוות הכצעקתה. גרפיקה: אור רוזנשטיין וצוות הכצעקתה.